Chráněná krajinná oblast Šumava

Jedinečná přírodní hodnota Šumavy, která spolu se sousedním Bavorským lesem v Německu tvoří jedno z posledních, civilizací jen málo narušených souvislých území v Evropě, byla oceněna v roce 1963 vyhlášením CHKO Šumava. Naplnilo se tím mnohaleté úsilí skupiny nadšenců a milovníků přírody a uprostřed Evropy vznikl ojedinělý souvislý přírodní celek, plný rozmanitých přírodních útvarů – slatí, jezer, horských hřbetů, lesů i náhorních planin.

Chráněná krajinná oblast Šumava

Pro rozmanitost různých vývojových stádií, pestrost krajinné skladby i mimořádnou dochovanost a nespornou krajinnou krásu je tento celek oceňován uznávanými světovými odborníky a jeho hodnota bude do budoucna ještě stoupat. Po vyhlášení Národního parku Šumava ve vnitřních hranicích chráněné krajinné oblasti v roce 1991 má CHKO Šumava rozlohu 99 624 hektarů. Z toho tvoří 27,4 % zemědělská půda, 57,6 % lesy, 0,4 % zastavěná území a 14,6 % sukcesní plochy. Nejvyšším místem CHKO je vrcholek Boubína – 1362 m.n.m.

Původní systém dobrovolných ochránců přírody byl na území CHKO Šumava postupně doplňován profesionálními pracovníky, sídlícími dnes ve společné Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava ve Vimperku.

Chráněná krajinná oblast Šumava

Na území CHKO leží mnoho významných přírodních lokalit, které potřebují zvláštní ochranu a které se zároveň těší mimořádné pozornosti návštěvníků. Na Vimpersku a v jeho okolí jsou to např. národní přírodní rezervace Boubínský prales (vyhlášen rezervací již v r. 1858), Bílá strž s třináctimetrovým vodopádem nebo Černé a Čertovo jezero, přírodní rezervace Amálino údolí, Čertova stráň, Datelovská strž, Losenice, Nebe, Milešický prales nebo Zhůřská pláň a přírodní památky Blanice (největší evropská populace perlorodky říční), Královský hvozd (pralesovité zbytky smíšených horských lesů) nebo Poušť (mimořádná koncentrace mravenců Formica polyctena).

V CHKO Šumava žijí desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin. Z nejznámějších zvířat to jsou např. zmije obecná, strakapoud bělohřbetý, tetřev hlušec, rys ostrovid nebo netopýr velkouchý.

Aktuality knihovny

27.5.2024

KNÍŽKOHRÁTKY

Budeme si hrát, prohlížet nové knihy a něco hezkého si vyrobíme.

15.5.2024

Beseda: KNIHY Z TICHÝCH HOR

Autorské čtení s Janem Štifterem

2.5.2024

Galerie: Výstava - OBEJMOUT SE V HLOUBCE

Ing. Kateřina Puškáčová představí své obrazy s ženskou tématikou.

11.3.2024

ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ

Přineste svůj starý mobil do knihovny a zapojtese se do soutěže o ceny.

0.0.0000

GALERIE: OTEVÍRACÍ DOBA

archív

Výpůjční doba dnes

Oddělení pro dospělé:
9.00 - 11.30 | 12.30 - 17.00

Oddělení pro děti:
9.00 - 11.30 12.30 - 17:00